Lidé, kterým vyjde v zaměstnání nebo ve škole pozitivní antigenní test, se od 20.prosince jednodušeji dostanou k potvrzujícímu PCR testu. Podle současných pravidel musí pro žádanku za svým praktickým lékařem, což celý proces zdržuje. Nově jim žádanku vystaví přímo zaměstnavatel, další změny v příl.

Zaměstnavatel zaměstnanci vydá vzorové potvrzení a s tímto potvrzením půjde zaměstnanec na odběrové místo, kde mu bude proveden test PCR.

Od 3. ledna příštího roku dětem pozitivně testovaným ve školách bude žádanku vystavovat krajská hygienická stanice prostřednictvím externích call center. Školy si také od 14. prosince budou moci zvolit libovolný den pro testování– dosud to bylo plošně pondělí.
Od 14.12. se upřesňuje pravidlo o používání ochrany dýchacích cest při používání lanovek tak, že povinnost používat respirátor se bude týkat jen uzavřených kabin.
1.Změna mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví opatření, kterým se nařizuje povinnost testovat zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné
(celé znění mimořádného opatření, odůvodnění opatření č. 1177;formulář o pozitivním anigenním testu)
2.Změna mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví o ochraně dýchacích cest
(celé znění mimořádného opatření, odůvodnění usnesení č. 1178)
3.Změna mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví o screeningovém testování ve školách
(celé znění mimořádného opatření)

UV_1177_2021_12_13_testovani-zamestnancu-a-OSVC.pdf.zip (1.5 MB)

COVID_zmeny_15_11_2.pdf (76.41 kB)

COVID_zmeny_22_11.pdf (92.08 kB)

Od 15. listopadu se zpřísní pravidla pro návštěvy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče tak, že se zkrátí doby platnosti testů na 72 hodin u PCR a 24 hodin u RAT testu, přičemž zůstane možnost provést si samotest přímo při vstupu do objektu. Od 22. listopadu se změní i mimořádné opatření omezující provoz maloobchodu a služeb. Do opatření se doplňují pravidla pro lyžařské areály a lanovky, kdy provozovatelé budou muset zkontrolovat platnost OTN při prodeji jízdenek a skipasů a poté alespoň namátkově i u samotných lanovek a vleků, a změní se i podmínky pro pořádání hromadných akcí.
Další zásadní změnou je, že u kulturních, uměleckých a sportovních akcí s návštěvností nad tisíc diváků se už nebude uznávat prokázání se antigenním testem a že u spolkových a podobných veřejných akcí se stanovuje jednotný limit účastníků uvnitř i venku na 1 000 osob.

COVID_zmeny_15_11_2.pdf

Typ souboru: PDF dokument, Velikost: 76,41 kB