rozšířené vyhledávání ...

Počasí dnes:

8. 4. 2020

skoroj

Bude jasno až skoro jasno, odpoledne přechodně až polojasno. Denní teploty 16 až 20°C. Noční teploty 5 až 1°C.

V obraze

Google play

Karanténa v ČR od pondělí 16. března do 24.března 2020.

Typ: ostatní
Vláda uvalila ČR do karantény. Od pondělí začalo v Česku nově platit omezení pohybu osob. Zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Stejně tak je možné v neodkladných záležitostech navštívit lékaře a vyřídit si nezbytné úřední záležitosti. V provozu zůstávají internetové obchody. Od soboty také platí zákaz prodeje ve většině obchodů. Otevřené už od sobotního rána mohou být jen obchody s potravinami, s drogerií, lékárny nebo čerpací stanice. Vůbec se nesmí nakupovat na tržištích. Naopak nově otevřela vláda autoservisy, stanice technické kontroly.
Povoleno je také využívání nezbytných bankovních a poštovních služeb.
Restaurace jsou už od soboty na deset dní zcela uzavřené. Uzavřeny musí být i jídelní části obchodních domů, které mají nákupní plochu přes 5000 metrů. Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb. Jde třeba o provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny.

Lidé a firmy budou moci odevzdat daňové přiznání o tři měsíce později bez sankce, tedy do 1. července. Finanční správa nebude udělovat pokuty za pozdní odevzdání kontrolního hlášení a finanční a celní správa nebude po květnovém startu 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb (EET) tři měsíce dávat pokuty za opožděnou registraci k EET a bude plnit jen poradní funkci.

Další opatření:

- Úřady musí omezit úřední hodiny na maximálně 3 hodiny v pondělí až ve středu.

- Ruší se provoz autoškol a taxislužeb s výjimkou těch, které mají licenci pro dovoz jídla a osob.

– Uzavírají se samoobslužné prádelny a čistírny a také prodejny elektro, které měly dosud výjimku. Ruší se prodej ubytovacíh služeb.

– Hobbymarkety budou fungovat pouze pro živnostníky a podnikatele, kteří jejich sortiment potřebují pro své podnikání. Pro veřejnost zůstanou uzavřené.

– Otevřou autoservisy a STK, květinářství, zahrádkářské potřeby, pohřebnictví nebo prodej zdravotnických potřeb.

– Uzavírají se vnitřní i venkovní sportoviště.

– Ruší se modré zóny ve městech.

Vytvořeno: 16. 3. 2020
Poslední aktualizace: 17. 3. 2020 10:19